#BeatPlasticPollution / Světový den životního prostředí

5. června 2023

#BeatPlasticPollution.

To je moto letošní Světového dne životního prostředí, který se slaví už polovinu století po celém světě. Smyslem tohoto dne je rozšířit obecné povědomí o ekologických výzvách současnosti. Letošní rok je jubilejním 50. výročím Světového dne životního prostředí a zaměřuje se na boj s plasty.

Proč boj s plasty? Třeba pro jeden z těchto faktů. 400 milionů tun plastu se vyrobí každý rok. Polovina z nich je navržena tak, aby byla použita pouze jednou. Méně než 10% z celého objemu je recyklováno. Přibližně 20 milionů tun plastů skončí v jezerech, řekách a mořích. Mikroplasty o průměru až 5 mm si nacházejí cestu do potravin, vody a vzduchu. Odhaduje se, že každý člověk na planetě ročně zkonzumuje více než 50 000 plastových částic. A tak dále….

Jsou věci, které nejsme schopni ovlivnit ani ze své pozice velikosti O2 arény, ale některé naopak velmi jednoduše můžeme, stejně jako Vy.

S jakými kroky oslavujeme tento Světový den? Třeba cílenou recyklací našich odpadů, nahrazením plastových brček za papírové, používáním recyklovatelných kelímků, nahrazením papírových voucherů e-tickety, zavedením postmixů, abychom minimalizovali plastový odpad, výměnou žárovek, které ušetří více než 70% spotřeby. A tím nechceme skončit.

Jdete do toho s námi? A co konkrétně vy můžete v této problematice podniknout?

Nakupujte bezobalově.

Nebo třeba jen zkuste kupovat větší balení a obsah si přelijte/přesypte do vlastních nádob.

Nekupujte vodu balenou v plastu.

Kohoutkovou vodu si můžete upravit filtrací nebo tyčinkami z aktivního uhlí. Filtry z konvic pak lze recyklovat. Když máte lahev s filtrem můžete si vodu natočit v podstatě kdekoli.

Vlastní tašky na nákup: Stačí si jen na to zkusit vzpomenout než jedete na nákup.

Igelitové tašky v obchodech s potravinami aktuálně stojí přibližně 10 kč. Kolik jich schválně týdně koupíte, abyste je pak následně zase hned vyhodili? A kolik máte doma látkových tašek, které byste mohli pro tyto účely použít? Já v podstatě desítky a poslední dobou se mi opravdu daří si jednu dvě vozit stále v autě. V kabelce mám vždy stylovou síťovku.

Vlhčené ubrousky.

I když na obalu píšou cokoli, opravdu nejdou rozložit a opravdu obsahují chemikálie a plasty.

Pro oblíbenou kávu sebou s vlastním hrnkem.

Hrnek na kafe na cesty je jedním z nejčastějších dárků. Kolik jich máte doma? Zároveň každá kavárna většinou dává na kávu sebou do vlastního hrnku slevu. Tak je zkuste začít používat.

Vlastní brčko do kabelky.

Pořídila jsem si krásné zlaté brčko i s obalem a učím se ho brát sebou každý den a v restauraci jednorázové brčko odmítám.

,,Znáte tuto větu? Je to jenom jedno brčko…řeklo si 7 miliard lidí“.

Jednorázové vs látkové pleny.

Víte, že jedno miminko spotřebuje až 6000 plen? Pleny s plasty se rozkládají více než 100 let. Používání látkových plen je samozřejmě velká výzva, ale za zmínku to stojí.

Pečivo nebo ovoce a zeleninu v obchodě dávejte do pytlíků na opakované použití.

V obchodech pro tyto účely prodávají síťované znovupoužitelné pytlíky (stojí 49 kč). Nebo si ho můžete třeba vyrobit sami ze starých záclon. Pečivo vydrží mnohem déle v látkovém pytlíku a nestane se z něj hned druhý den gumová hmota jako v tom igelitovém.

Kontejnery na recyklaci nejsou většinou dál než 100 metrů od našich domovů.

Nejenom, že budeme mít méně směsného odpadu, ale zároveň si třeba konečně uvědomíme, kolik odpadu s potenciálem obnovitelného použití, generujeme. Smyslem recyklace je využívat materiály opakovaně. Teprve pak se kruh uzavře.

HERE IS NOT PLANet B.

Přejeme Vám krásný den.